Podstawy Javy - pierwszy program


Zobacz tą lekcję aby nauczyć się podstaw Javy.

Na początku nauczysz się co to jest klasa oraz główna metoda. Potem dowiesz się jak sprawić aby nasz program pokazał dowolny tekst.

Dzięki tej lekcji będziesz już umiał napisać i uruchomić prosty program, który pokaże tekst "Hello World!":Gdy już obejrzysz to wideo, to możesz także przeczytać poniższy opis tej lekcji. A więc na początku naszego programu musimy umieścić coś takiego:

package modul_1

Gdzie "modul_1" to nazwa naszego pakietu. W Javie musimy układać nasze pliki w pakiety. Ma to kilka korzyści. Pierwsza z nich jest oczywista - jeżeli powkładamy nasze pliki do odpowiednich pakietów to nasz program będzie lepiej zorganizowany.

No chyba że wsadzimy wszystkie pliki do jednego pakietu. Wtedy zapanuje oczywiście chaos i ciężko będzie później znaleźć plik który szukamy.

Rzecz jasna na początku nauki programowania nie musisz się tym za bardzo martwić, ponieważ na starcie nie stworzysz wielkiego programu. Ale w późniejszych etapach nauki, gdy będziesz tworzył bardziej złożone programy to lepiej już wkładać swoje pliki do odpowiednich pakietów.

Następnie mamy coś takiego:

public class pierwszy_program { }

W ten sposób tworzymy nową klasę. "Public class" oznacza że jest to publiczna klasa a "pierwszy_program" to nazwa naszej klasy.

O klasach będziemy mówić dużo w dalszych częściach tego kursu. Następnie mamy "{ }". Między tymi nawiasami musimy umieścić dalszą część kodu a mianowicie:

public static void main (String[] args) { }

Dzięki temu tworzymy główną metodę. Gdy potem uruchomimy nasz program, to program rozpocznie swoje działanie od tej właśnie głównej metody.

Innymi słowy: ten kod który jest w naszej głównej metodzie będzie uruchomiony pierwszy. Potem mamy to:

System.out.print("Hello World!");

System.out.print() używamy wtedy gdy chcemy aby nasz program pokazał na konsoli jakiś tekst. Ten tekst co chcemy wyświetlić wpisujemy między nawiasami.

Każdy tekst, o ile nie jest cyfrą, musimy umieścić między cytatami.

Na samym końcu mamy średnik. Musimy go tam umieścić, tak aby zakończyć linię naszego programu. Jeśli tego nie zrobimy to nasz program się nie uruchomi.

Tak więc na samym końcu nasz pierwszy program będzie wyglądał tak:

package modul_1
   public class pierwszy_program {
     public static void main (String[] args) {
      System.out.print("Hello World!");
    }
  }

Gdy ten kod uruchomisz to na konsoli pokaże Ci się Hello World!.

W Javie, podobnie jak w wielu innych językach możemy używać komentarzy. Dzięki nim możemy napisać własnymi słowami co dany kawałek kodu robi w naszym programie.

Dzięki komentarzom nasz program będzie bardziej czytelny i łatwiejszy do zrozumienia.

Aby wstawić tylko jedną linię z komentarzem napisz podwójny przedni ukośnik:  //

Jeśli chcesz wstawić komentarz który jest dłuższy jak jedną linię to napisz   /* */   i między gwiazdkami możesz napisać swój komentarz.

To było na tyle. Przejdź do następnego samouczka gdzie dowiesz się więcej o System.out.print.Informacje o stronie

Kurs Java dla początkujących

Na tej stronie znajdziesz darmowe kursy które pomogą ci nauczyć się Javy. Szkolenia te są skierowane dla osób początkujących. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie darmowe lekcje z Javy które oferujemy to kliknij tu.


Informacja o nas

Kursy które są prezentowane na tej stronie są tworzone przez jednego z naszych informatyków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nas to wejdź tutaj.

ProgramowanieJava.pl