Stałe w Javie


Teraz dowiesz się czym są stałe w Javie. To prawie to samo co zmienne, z jedną małą różnicą.

Zmienne mogą zmieniać informacje które przechowują. Stałe natomiast nie mogą.

Jeśli już stworzymy jakąś stałą i zapiszemy w niej jakieś dane - to ta stała będzie przechowywała takie dane już na zawsze.

Gdybyśmy jednak później próbowali zmienić wartość stałej - to nasz program wyrzuci błąd i przestanie działać.

Stałe są czasami przydatne, bo zdarzają się sytuację gdzie nie chcemy aby jakaś zmienna zmieniła swoją wartość.

Aby zadeklarować stałą musismy użyć słowa kluczowego "final". Zobacz to szkolenie aby poznać szczegóły:Jeśli chcemy zadeklarować stałą to musimy napisać:

final int max = 1500;

Taka stała nie może później zmienić swojej wartości. Jak myślisz w jakich sytuacjach jest to przydatne?

Na przykład, powiedzmy że będziemy chcieli użyć litery Pi w naszym programie do jakiś tam obliczeń.

W takim wypadku najlepiej by było aby stworzyć zmienną i przypisać jej wartość Pi.

Ale jest teraz mały problem. Pi nie może w przyszłości zmienić swojej wartości. Istnieje przecież tylko jedno Pi na tym świecie.

A zmienne są tak skonstruowane aby mogły w przyszłości zmieniać swoją wartość. Dlatego też lepiej by było abyśmy stworzyli stałą i jej przypisali wartość Pi. Mogłoby to wyglądać mniej więcej tak:

final double PI = 3.14159;

I po stworzeniu takiej zmiennej możemy zawsze się do niej odwołać jeśli będziemy chcieli wykorzystać liczbę Pi. Dzięki temu że jest to stała, to będziemy też mieli pewność że my albo ktoś inny nie zmieni nagle jej wartości.

Warto tu także zwrócić uwagę na inną rzecz. Zauważ że ta stała Pi ma typ danych double. Nie omawialiśmy tego typu danych wcześniej, dlatego też wytłumaczę ci teraz co to za typ danych.

Te zmienne i stałe które mają double jako typ danych, mogą przechowywać cyfry z miejscami po przecinku.

Oto kilka przykładów: 1,0 lub 5,89 albo też 146,801.

To by było na tyle. Jeśli chcesz obejrzeć następne lekcje z tego kursu, to wejdź tutaj: Kurs Java Dla Początkujących.Informacje o stronie

Kurs Java dla początkujących

Na tej stronie znajdziesz darmowe kursy które pomogą ci nauczyć się Javy. Szkolenia te są skierowane dla osób początkujących. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie darmowe lekcje z Javy które oferujemy to kliknij tu.


Informacja o nas

Kursy które są prezentowane na tej stronie są tworzone przez jednego z naszych informatyków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nas to wejdź tutaj.

ProgramowanieJava.pl